Pomysły na dekoracje okien w pokoju dziecięcym

rolety

Pomysły na dekoracje okien w pokoju dziecięcym

Wykończenie pokoju dziecka nie należy do zadań łatwych. Trzeba wybrać meble, kolor ścian i zasłonki lub rolety na okna.

Dziś kilka porad, jaką roletę wybrać do dziecięcego pokoju, by była funkcjonalna, bezpieczna, a przy tym ładnie wyglądała.

Rolety – materiał

Roleta do dziecięcego pokoju sprawdzi się o wiele lepiej niż zasłonki czy firanki. W wyborze trzeba uwzględnić ogólny wystrój pokoju, ponieważ nie zmieniamy ich tak często jak zasłon. Dobrze jest również zwrócić uwagę na materiał.

Jeśli nasze dziecko jest alergikiem, warto zadbać o roletę, którą można zdjąć i wyprać lub wyczyścić na oknie. Jeśli planujemy zamontować w oknie roletę rzymską, to powinna być ona być uszyta z materiału, który można prać w 60 stopniach C. Dzięki temu z łatwością usuniemy nie tylko brud, ale i bakterie oraz alergeny. Jeśli będzie to roleta z tworzywa, to powinna być odporna na plamy lub łatwo ścieralna. Można ją czyścić wilgotną szmatką.

Zwijanie

To, jakie zamontujemy rolety w dziecięcym pokoju, ma ogromne znaczenie, a należy pamiętać jeszcze o kilku zasadach. Jeśli mamy małe dziecko, trzeba uważać na sznurki, za które mogłoby pociągnąć lub w które mogłoby się zaplątać. Dobrym pomysłem jest zamontowanie powyżej klamki uchwytu na sznurek, by ten nie zwisał w zasięgu ręki dziecka. Idealnym rozwiązaniem jest roleta sprężynowa, czyli taka, która ma niewielki uchwyt na dolnej krawędzi materiału.

Zaciemnienie i kolory

Roleta tzw. podgumowana idealnie sprawdzi się w pokoju, w którym od rana świeci słońce lub jest bardzo gorąco latem. Chroni ona przed słońcem, zaciemnia pomieszczenie i ochładza pokój. Warto zamontować taką roletę, jeśli okna wychodzą na wschód lub zachód.

Ważne są również kolory. Na przykład niemowlęta nie zwracają uwagi na pastelowe i jasne kolory, dlatego też w ich pokoju najlepiej zawiesić wzorzyste rolety w mocnych kolorach. Każde dziecko wraz z wiekiem ma ulubionego bohatera czy kreskówkę – to idealny nadruk dla przedszkolaków. W pokoju nastolatka najlepiej sprawdzi się roleta pasująca do całego wnętrza, wtedy wybieramy jednolite i neutralne kolory.

Można również zamówić fotoroletę z wybranym przez siebie obrazkiem. Sposobów na okno dziecięce jest wiele, trzeba tylko racjonalnie wybrać.

Reply