Pomysły na ścianę w kuchni

Pomysły na ścianę w kuchni

Pomysły na ścianę w kuchni

Kuchnia jest miejscem szczególnie narażonym na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i zawilgocenia. Takimi miejscami są ściany w okolicach zlewozmywaka, jak również pas między blatem a górnymi szafkami. Jednak na rynku istnieje wiele produktów, którymi można pokryć te miejsca.  Sprawdź jakie!

Płytki ceramiczne

Od dawien dawna używano płytek ceramicznych w kuchni. Oprócz tych klasycznych coraz częściej spotykamy się z nowoczesnym i propozycjami modeli, które swoim wyglądem przypominają drewno, jak i naturalny kamień czy stal. Płytki są odporne na wilgoć, jak i na wysoką temperaturę. Najlepiej jednak wybierać takie modele, które łatwo utrzymać w czystości. Podobnie jest z fugą. Najkorzystniej wybrać taką, która jest odporna na pleśń i grzyby.

Konglomerat lub kamień naturalny

Imitacją prawdziwego kamienia jest konglomerat. Jest wytwarzany ze zmielonych materiałów kamiennych, jak marmur i granit. Podobnie jak płytki ceramiczne jest również odporny na wilgoć, jak i na wysoką temperaturę. Oprócz tego wszelkie zarysowania i środki czyszczące nie będą mu straszne. A dla wielu dodatkowym atutem będzie korzystna cena.

W przypadku kamienia naturalnego trzeba brać pod uwagę, aby był on dostosowany do warunków panujących w kuchni. Porowate kamienie absolutnie nie sprawdzą się w pomieszczeniach wilgotnych. Najlepszym materiałem jest granit, który łatwo utrzymać w czystości, a także jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, temperaturę czy plamy.

Drewno

Nie każdy rodzaj drzewa nadaje się do wykładania w okolicach zlewu czy kuchenki. Najlepiej sprawdzą się gatunki drewna egzotycznego, które jest twarde i odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. Stosować można również specjalne płyty z warstwą forniru.

Blacha stalowa

Obecnie coraz częściej sięgamy po wykończenie, jakie daje nam blacha. Świetnie komponuje się we wnętrzach nowoczesnych, jak i industrialnych. Jest sporo modeli, możemy wybierać spośród blach stalowych gładkich czy ryflowanych ze wzorem. Tak zaaranżowana ściana to gwarancja bezpieczeństwa.

Szkło

Równie ciekawą propozycją do wnętrz nowoczesnych są tafle szklane. Za szkłem dodatkowo można umieścić kolorową lub czarno-białą fototapetę, a nawet grafikę własnego pomysłu. Ten element można stosować także w wersji matowej lub lakierowanej. Najczęściej stosowanym rodzajem szkła jest tafla o grubości 6 m.

Farba lub tapeta

Kiedyś ściany w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć i plamy były jedynie wymalowane. Taki rodzaj aranżacji był traktowany jako niedokończony. Obecnie można z powodzeniem stosować farby w kuchniach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ze szczególnym przeznaczeniem do kuchni i łazienek w ogromnej wręcz gamie kolorystycznej. Zapewne każda pani domu znajdzie kolor dla siebie.

Pomalowana taką farbą ściana wykazuje odporność na wilgoć, a także daje się łatwo zmyć. Trzeba także przyznać, że malowanie jest najszybszą formą wykańczania wnętrz. Jednak pamiętajmy o jednej bardzo ważnej rzeczy. Jednolity kolor farby nie zamaskuje nierówności, a wręcz odwrotnie – uwidoczni wszystkie niedoskonałości . Zatem jeśli twoje ściany są nierówne, zamiast farby zdecyduj się na tapetę. Podobnie, jak z farbami, tak i w przypadku tapet istnieje wielka różnorodność wzornictwa oraz kolorystyczna.

Reply