Problemy z przesyłką, czyli czym wysłać list (paczkę)?

Paczki i listy - czym je wysłać

Czym wysłać list?

Każdy kto prowadzi własną firmę, prowadzi sprzedaż wysyłkową albo chociażby handluje na Allegro musi zmierzyć się z problemem jakim jest… wysyłanie swoich produktów! Rynek dostarczycieli listów i paczek jest dziś na tyle duży, że przedsiębiorca ma obecnie przynajmniej kilka możliwości, by nadać paczkę (lub list). Którą z nich wybrać, by połączyć wysoką jakość usługi (szybkość dostarczenia przesyłki) z niską ceną, na którą odbiorcy zwracają coraz większą uwagę?

Poczta Polska – monopolista?

Jeszcze 20 lat temu problemu zasadniczo nie było. Za dostarczanie listów i paczek była odpowiedzialna Poczta Polska, która nie miała w swojej branży w zasadzie żadnej konkurencji – była monopolistą. Czasy się jednak zmieniły, a monopol Poczty powoli się kończy.

Współcześnie Poczta Polska to wciąż gigantyczna korporacja posiadająca setki placówek i zatrudniająca tysiące pracowników. Jednocześnie jest to jednak przedsiębiorstwo przestarzałe i nieefektywne, co skrzętnie starają się wykorzystać inne, prywatne firmy, coraz śmielej wchodzące na rynek drobnych przesyłek. Rewolucja nastąpi już niedługo, ponieważ 1 stycznia 2013 roku kończy się monopol Poczty na listy o wadze poniżej 50 gramów. Od przyszłego roku drobne listy będą mogły dostarczać prywatne firmy.

InPost vs. Poczta

O przesyłki poniżej 50 gramów od kilku lat walczy w sądzie największe z przedsiębiorstw a’la pocztowych – InPost, reklamujący się jako nowoczesna poczta. To właśnie InPost jest obecnie najpoważniejszym konkurentem Poczty w sektorze drobnych przesyłek, który bardzo szybko się rozwija. I nic dziwnego – tutaj listy nie giną, są dostarczane szybciej i w niższej cenie.

Cennik Poczty Polskiej i InPost na wybrane usługi pocztowe

Porównanie cen Poczty Polskiej i InPost

Za Pocztą przemawia w zasadzie tylko jeden istotny fakt – jako instytucja użytku publicznego, Poczta zobowiązuje się dostarczać przesyłki w każde miejsce w Polsce. InPost działa natomiast – przynajmniej na razie – w większych miejscowościach. Warto o tym pamiętać.

A może kurierem?

W naszych rozważaniach nie możemy zapomnieć o firmach kurierskich, których działa w Polsce całe mnóstwo (DHL, DPD, UPS, TNT, Opek, Siódemka…). Ich niewątpliwym atutem jest szybkość dostarczania przesyłek, które zwykle trafiają do odbiorców już na drugi dzień. Taka wygoda niestety kosztuje: przeciętny człowiek za wysyłkę kurierem paczki do 30kg zapłaci 20 – 25 złotych. Z tego względu wysyłanie paczek kurierem ma sens tylko dla większych przesyłek – powyżej 5kg.

Reply