Przezwyciężyć zmęczenie i niewyspanie

Po przespanej nocy czujemy się zdrowsi i pełniejsi energii. Mamy dużo wigoru i rozpiera nas zadowolenie. Sen jest po to, aby zregenerować organizm po całym dniu, aby następnego poranka znów tryskać witalnością.

A co jeśli zdarzy nam się nieprzespana noc? Stres, choroba, problemy rodzinne – te czynniki służą zarywaniu nocy. A efekt? Zmęczenie, kłopoty z koncentracją, podkrążone oczy. Istnieje jednak kilka sposobów, jak można przetrwać dzień po nieprzespanej nocy.

Jak pokonać zmęczenie?

Wpuść świeże powietrze do sypialni od razu po przebudzeniu. Choć początkowo może być ci zimno, to jednak za chwilę poczujesz, jak rześkie powietrze może cię rozbudzić i dodać energii. A potem weż chłodny prysznic lub obmyj twarz zimną wodą. Dbaj o to, aby w pomieszczeniu nie było zbyt ciepło. Swój ubiór też odpowiednio dopasuj do panującej temperatury. Stosując takie triki dajesz organizmowi sygnał, że pora się rozbudzić.

Posiłki powinny być racjonalne i odpowiednio wyporcjowane. Któż z nas po obfitym obiedzie nie miał ochoty na drzemkę? Tak samo jest też i w tym przypadku. Śniadanie powinno być lekkie i przyjazne dla żołądka.

W ciągu dnia staraj się stosować zasadę – mniej, a częściej. Wybieraj bardziej produkty wysokobiałkowe zamiast węglowodanów. Cukry owszem dodają energii, ale tylko na chwilę. Organizm, aby prawidłowo funkcjonować, potrzebuje dużo wody, więc miej ją cały czas przy sobie.

Coś dla miłośników kawy

Jesteś miłośnikiem kawy? W porządku, ale zachowaj umiar przy jej spożywaniu. Szybko daje działanie pobudzające, jednak równie szybko następuje jej spadek. Lepsze właściwości posiada zielona herbata lub yerba mate. W odstawkę odłóż także napoje energetyczne. Zamiast siedzieć cały czas przy biurku – przejdź się lub trochę poruszaj. Takie czynności pomagają przyspieszyć krążenie krwi, przez co mózg staje się lepiej dotleniony. Nadchodzi kolejna fala zmęczenia? Miej przy sobie jakiś intensywny zapach, świetnie sprawdzą się na przykład olejki eteryczne. Zwłaszcza te z dodatkiem sosny i eukaliptusa wykazują bardzo dobre działanie w walce z przemęczeniem. Bardzo dobre właściwości daje relaksacyjny masaż. I wcale nie będzie to potrzebny wykwalifikowany masażysta, bo czynność można wykonać samodzielnie. Pobudzająco działa masowanie czubka głowy, karku i dłoni, a także przestrzeni między kciukiem a palcem wskazującym. Lepiej będzie ci się pracowało, jeśli do pomieszczenia będzie wpadała odpowiednia ilość oświetlenia. Oczywiście najlepiej działa światło naturalne. Jeśli masz taką możliwość – włącz energetyczną muzykę. Dźwięki także potrafią pobudzić nawet najbardziej zmęczonego człowieka.

Te wszystkie zabiegi pomogą przetrwać ci ciężki dzień. Jednakże pamiętaj, aby takie sytuacje nie zdarzały się zbyt często. Wówczas organizm może być tak przemęczony, że nic nie będzie w stanie postawić go na nogi. Dlatego zadbaj o swój rytm dnia. Staraj się kłaść spać oraz wstawać mniej więcej o tych samych godzinach. To sprawi, że organizm będzie miał swój stały rytm spania i czuwania.

One Response

  1. asia

Reply