Recenzja: „Kamieniarz” Camilli Lackberg

Camilla Lackberg Kamieniarz

Recenzja: „Kamieniarz” Camilli Lackberg

Dla wszystkich fanów mocnych kryminałów, zawiłych zagadek i niesamowitych zwrotów akcji, jedna z najlepszych książek Camilli Lackberg, trzecia bestsellerowa powieść wchodząca w skład Czarnej serii, „Kamieniarz”.

Zapraszam do przeczytania recenzji i udania się prosto do księgarni. Na prawdę warto!!!

Biografia Camilli Lackberg

Camilla Lackberg jest jedną z najciekawszych szwedzkich pisarek. Urodziła się w małym miasteczku Fjallback (tam też rozgrywają się główne wydarzenia powieści), tam spędziła dzieciństwo i młodość. Już od lat najmłodszych interesowało ją pisanie, zaczynała od krótkich kryminałów, jednak swej przyszłości nie wiązała z pisarstwem- nie poszła na dziennikarstwo ani literaturę. Na studiach wybrała ekonomię i marketing. Przeniosła się do Sztokholmu. Jednak pasja pozostała i ciągle kłębiło się w głowie marzenie o pisarstwie. Plany te ułatwił jej kurs pisania kryminałów (opłacony przez męża i brata). Zaowocowało to pierwszymi wydanymi opowiadaniami, aż w końcu wyszła debiutancka powieść Księżniczka z lodu. 

Powieści Lackberg zdobyły miano bestsellerów, zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a także doczekały się ekranizacji.  Na swym koncie posiada 12 kryminalnych powieści. Żeby było trochę sprzeczności, jest również autorką książeczek dla dzieci oraz książki kucharskiej.

„Kamieniarz”

Jak już wspomniałam powieść wchodzi w skład cyklu Czarnej serii. Jak i poprzednie książki, akcja toczy się w jej rodzinnym miasteczku Fjallbace. Zaczyna się niepozornie- październikowy poranek, jak to w rybackiej osadzie, rybacy wyruszają na połów. Jeden z nich Frans Bengtsson wypłynął, aby opróżnić sieci, które zastawił na homary. Praca idzie jednak nieco opornie, a Frans przeczuwa, że to nie będzie zwykły połów. Nie jest. Wciąga sieć na łódź, wraz z ciałem dziewczynki.

Zaczyna się dochodzenie i śledztwo, które prowadzi Patrik Hedstrom. Sprawa jest o tyle trudna, ponieważ wszyscy w mieście znali dziecko, a dodatkowo dziewczynka była przyjaciółką córki Hedstroma. Sprawą równie dziwną wydaje się mydło i słodka woda, które znaleziono podczas sekcji zwłok. Kto i dlaczego zamordował dziewczynkę? Dlaczego ktoś utopił ją w wannie i wrzucił do morza? Odpowiedzi na te pytania będziemy poznawać ze strony na stronę, kiedy wyjdą mroczne tajemnice z przeszłości. Już nic nie wyda się takie samo.

Bardzo serdecznie zachęcam do przeczytania tej dość niezwykłej pozycji książkowej. Czyta się jednym tchem, a i można się pobawić w Sherlocka Holmesa, próbując rozwikłać zagadki.

Polecam!

Reply