Sport na zimę – narty biegówki

narty biegówki

Chcesz zadbać o zdrowie i kondycję zimą? Zacznij jeździć na nartach biegówkach!

Większości osób wydaje się, że narty to drogi sport, który wymaga ogromnej kondycji i bardzo dobrego, drogiego sprzętu.

Można się pomylić – to bardzo relaksująca i przyjemna forma aktywności fizycznej dla całej rodziny, a narty biegówki można założyć niemal wszędzie. Dzisiaj kilka informacji na temat zimowego sportu, na temat którego Polacy ciągle jeszcze wiedzą zbyt mało. Zapraszamy do lektury!

Biegówki – samo zdrowie

Jest wiele opinii o bieganiu na nartach, m.in. że to sport dla emerytów, itp. W rzeczywistości wymaga on wiele wysiłku i sporej kondycji, a uprawiany regularnie może znacznie zwiększyć wydolność organizmu i poprawić zdrowie. Angażuje wszystkie partie mięśni i pozwala spalić ponad 600 kcal w ciągu godziny.

Na biegówkach może chodzić każdy, bez względu na płeć czy wiek. Należy zacząć od spaceru, żeby się nie przetrenować, a po pewnym czasie, gdy poprawi się kondycja, przyspieszyć tempo i zacząć biegać. Nie musimy od razu wydawać kroci na sprzęt, jeśli mamy taką możliwość – na początek warto go wypożyczyć.

Style jazdy

W narciarstwie z biegówkami w tle mamy dwa style jazdy: klasyczny i łyżwowy. Styl klasyczny umożliwia bieganie niemalże w każdych warunkach z równoległym prowadzeniem nart. Styl łyżwowy potrzebuje specjalnych tras i kątowego ustawienia nart w stosunku do kierunku biegu. Klasyka pozwala nawet niewyćwiczonym osobom spróbować sił w tym sporcie, można więc trenować w każdym terenie: nad rzeką czy leśnych ścieżkach.

Technika łyżwowa wymaga większych umiejętności i większej sprawności fizycznej.

Jak już zdecydujemy się na rodzaj jazdy, trzeba pamiętać, aby dobrać do niego odpowiedni sprzęt. Do techniki klasycznej nadają się narty śladowe o długości o 25-30 cm większej niż wzrost użytkującego, do drugiej (łyżwowej) o 15-20 cm. Jeśli zaczynamy przygodę z nartami z nadwagą, obowiązkowo powinniśmy użyć dłuższych nart. Każdy dodatkowy kg naszego ciała to o 0,5 cm  dłuższe narty. Warto więc przy zakupie sprzętu skorzystać z pomocy sprzedawcy w sklepie sportowym.

Ubiór do biegania na nartach

Trzeba pamiętać, że narty to nie tylko odpowiedni sprzęt, ale również odpowiedni strój, który ma ogromne znaczenie dla poczucia komfortu i zadowolenia. Z czasem zaczniemy się pocić, temperatura ciała wzrośnie i będzie nam gorąco, dlatego odpowiednie ubranie powinno lekko przylegać do ciała i powinno oddychać, a do tego chronić przed mroźnym wiatrem.

Buty powinny być ciepłe i nie przemakalne, obowiązkowo również w zestawie z szalikiem, czapką i rękawiczkami okulary.

Tak przygotowani możemy ruszać po dobrą kondycję zimą.

Reply