Co banki oferują studentom i absolwentom?

Co banki oferują studentom i absolwentom?

Co banki oferują studentom i absolwentom?

Wszystkie te osoby, które wiążą swoją przyszłość zawodową z bankowością mogą liczyć na pomoc ze strony banku. Będą to m.in. bezpłatne praktyki, płatne staże, a także programy rozwojowe.

Kogo poszukują banki? Przede wszystkich osób kreatywnych, ambitnych, dyspozycyjnych oraz mobilnych. Ich oferty są kierowane do studentów ostatniego roku studiów – głównie magisterskich – oraz absolwentów studiów, do dwóch lat od ukończenia nauki. Kandydaci muszą być studentami lub absolwentami takich kierunków jak: finanse, bankowość, prawo, ekonometria, statystyka czy nawet informatyka. Dodatkowo, od potencjalnych osób oczekuje się znajomości – najlepiej biegłej – języków obcych, znajomości specjalistycznych programów komputerowych, w niektórych przypadkach oczekuje się nawet znajomości języków programowania.

Praktyki, staże i programy rozwojowe

W zamian za to bank proponuje praktykę i staże w swojej placówce. W zależności jest to okres od miesiąca do trzech miesięcy. Rekrutacja na te stanowiska prowadzona jest jedynie w okresie wakacyjnym. Wiele banków posiada w swojej ofercie również długie programy stażowe i rozwojowe, które trwają od sześciu miesięcy do nawet trzech lat!

W tym czasie uczestnicy programów mają możliwość poznania zasad funkcjonowania banku, nie tylko w oddziałach krajowych, ale i zagranicznych. Mają szansę uczestnictwa w profesjonalnych szkoleniach, gdzie mogą jeszcze bardziej zgłębić swoją wiedzę i co najważniejsze – zyskać wiedzę praktyczną w zakresie tej działalności. Programy rozwojowe umożliwiają zorientowanie się w wielu różnorakich sytuacjach – zazwyczaj bardzo różnych – takich jak analiza ryzyka czy zarządzanie zasobami ludzkimi.

Program ambasadorski

Osoby, które chciałyby zyskać jeszcze większe doświadczenie banki proponują tzw. programy ambasadorskie. Uczestnik ma za zadanie wspierać bank w jego działaniach, ma podejmować i realizować działania w środowisku akademickim, pośredniczyć w relacjach – bank i uczelnia, współpracować z działem kadr w procesie rekrutacyjnym na praktyki i staże. Mało tego, bierze czynny udział w zebraniach ambasadorów na skalę ogólnopolską.  Współpraca w ramach programu ambasadorskiego jest nawiązywana na okres jednego roku akademickiego. Dotyczy studentów 2-5 roku studiów, którzy aktywnie działają na obrębie swojej uczelni. Są członkami kół naukowych czy samorządów uczelnianych.

Proces rekrutacyjny – kiedy rozpocząć?

Sytuacja studenta wkraczającego na rynek pracy jest mizerna. Zazwyczaj skazany jest na praktyki i staże w wielu instytucjach, które niekoniecznie współgrają z jego oczekiwaniami zawodowymi. Dlatego trzeba pamiętać, aby nie czekać na ostatnią chwilę z poszukiwaniem praktyk, stażów czy programów rozwojowych, bo wówczas może być za późno. Proces rekrutacyjny jest wbrew pozorom bardzo długi, więc lepiej nie marnować czasu. W przypadku programów stażowych i rozwojowych rekrutacja odbywa się w trakcie roku akademickiego, aby dopiero z początkiem przyszłego kandydaci mogli rozpocząć pracę w banku.

Reply