Dieta dla grupy krwi 0
Uważa się, że osoby z grupą krwi „O” mają silny system odpornościowy, dzięki czemu są bardziej odporni na większość chorób niż ludzie o innych grupach krwi, ale na taki stan rzeczy w silny sposób wpływają spożywane przez nich pokarmy. Najbardziej służy im dieta umiarkowanie tłusta z dużą zawartością białka pochodzenia zwierzęcego, jednak najlepiej, by mięso to było nie tylko chude, ale także pozbawione toksyn, czyli pochodziło z ekologicznych hodowli, tak samo jak ryby.
Co jest zalecane w diecie osób z grupą krwi „O”?
Zaleca się, by osoby te spożywały mięsa jak najwięcej, ponieważ inne pokarmy, czyli produkty mleczne oraz zbożowe nie wpływają korzystnie na ich samopoczucie i stan zdrowia. Dlatego też zaleca się, by osoby, które pragną się odchudzić, unikały produktów zbożowych, chleba (i jasnego, i ciemnego) oraz wszystkich roślin strączkowych, ponieważ zawarty w tych pokarmach gluten sprzyja tyciu, zaś obecne w fasoli czy soczewicy lektyny odkładają się w tkankach mięśniowych, co wpływa na obniżenie sprawności fizycznej. Badania dowodzą również, że osoby z tą grupą krwi mają większe skłonności do niedoczynności tarczycy, więc powinny przyjmować większe niż zazwyczaj zalecane ilości jodu.
Dieta dla grupy krwi „O” bardzo szczegółowo określa, których produktów należących do poszczególnych grup żywnościowych należy unikać, a które mogą oddać znaczne zasługi jeśli chodzi o zdrowie i zachowanie szczupłej sylwetki.
Mięso – tak, nabiał nie!
Jeśli chodzi o mięso, to wskazane są takie produkty jak wołowina, baranina i wątróbka, zaś zakazane – wieprzowina, gęsina, szynka i bekon. Z owoców morza najlepsze są jesiotry, łososie, makrele, szczupaki, okonie prążkowane, sole i sardynki, zaś niewskazane – kawior, łosoś wędzony, śledź marynowany, ośmiornica czy barakuda. Nabiał w ogóle nie jest polecany i najlepiej byłoby go nie spożywać w ogóle, ale stosunkowo najmniej szkody można sobie wyrządzić jedząc między innymi ser z koziego mleka i pijąc mleko sojowe. Nie wolno zaś pić zwykłego mleka, bez względu na zawartość w nim tłuszczu, a także kefiru, serwatki, maślanki, nie powinno się także jadać serów i lodów.
Jakie tłuszcze wybrać?
Z grupy tłuszczy polecana jest oliwa z oliwek i olej z siemienia lnianego, zaś niedobre są oleje z bawełny i kukurydzy. Jeśli chodzi o orzechy i pestki, to spokojnie można spożywać orzechy włoskie i pestki dyni, powinno się zaś unikać masła orzechowego, orzechów brazylijskich, nerkowca, ziemnych i pistacji. Zboża również najlepiej byłoby całkowicie odstawić, zwłaszcza jeśli chodzi o mąkę owsianą, kiełki pszenicy, otręby owsiane i pszenne czy skrobię. Do polecanego chleba należy jedynie chleb esseński i ezechiela, trzeba zaś unikać wszystkich innych rodzajów pieczywa.
Które warzywa i owoce jeść?
Ziaren i makaronów również się nie poleca, zwłaszcza jeśli chodzi o makarony z pszennej mąki, które mogą być szczególnie szkodliwe. Lepiej sprawa ma się w przypadku warzyw, tu bowiem polecanych jest całe mnóstwo, między innymi brokuły, cebula (wszystkie rodzaje), karczochy, kalarepa, kapusta, czosnek, dynia, jarmuż, chrzan, cykoria, papryka, pietruszka, por, rzepa, słodkie ziemniaki czy sałata rzymska. Wystrzegać należy się zaś białej kapusty, kukurydzy, białych ziemniaków, brukselki, oliwek, gorczycy, pieczarek i kalafiora. Do najlepszych dla osób o grupie krwi „O” owoców należą świeże i suszone figi oraz świeże i suszone śliwki.
Polecane napoje i przyprawy
Jeść nie powinno się mandarynek, melonów, orzechów kokosowych, truskawek, jeżyn i rabarbaru. Najbardziej polecane napoje to sok wiśniowy, z suszonej śliwki i ananasowy, zaś zakazane: sok jabłkowy, z kapusty oraz napoje i soki pomarańczowe. Dozwolone przyprawy to między innymi curry, kurkuma, pietruszka i pieprz kajeński, zaś zakazane – cynamon, wanilia, pieprz, ocet balsamiczny, biały, winny, czerwony i jabłkowy, kapary i gałka muszkatołowa. Jeśli chodzi o używki, to osoby takie nie powinny pić coli, czarnej herbaty i kawy, a także napojów gazowanych i likierów destylowanych. Nie wolno także jeść ketchupu i marynat.
Ponadto osoby odchudzające się nie mogą jeść między innymi wspomnianego już glutenu pszenicy, a także fasoli, soczewicy, kukurydzy, kapusty, kalafiora i brukselki, gdyż pokarmy te sprzyjają tyciu. Należy zaś włączyć do menu wodorosty, owoce morza, sól z dużą zawartością jodu, wątróbkę i czerwone mięso. Produkty te działają usprawniająco na przewód pokarmowy, przyspieszając przemianę materii.