Dlaczego mdlejemy?
Utrata przytomności, inaczej nazywana omdleniem, wynika z zaburzenia krążenia krwi, przenoszącej życiodajny tlen.
Z jakiegoś powodu do mózgu dopływa jej mniej, a tym samym dociera do niego mniej tlenu – w efekcie dochodzi do niedotlenienia i omdlenia.
Przyczyny omdleń
Nie jest to na pewno przyjemna przypadłość, w pewnym wieku jednak jest najzupełniej normalna. Pojawia się w okresie dojrzewania – kiedy młody człowiek rośnie szybko, często dochodzi do sytuacji, że serce jest zbyt małe w stosunku do ciała, jako że rośnie ono wolniej, i wskutek np. długiego stania czy długotrwałego przebywania w zamkniętym, dusznym pomieszczeniu, może dojść do chwilowej utraty przytomności.
Mdleją nie tylko młodzi ludzie – omdlenia w dusznych, przegrzanych pomieszczeniach czy pojazdach zdarzają się także dorosłym. Krew jest słabiej pompowana wewnątrz naczyń krwionośnych, dociera jej coraz mniej do serca, gwałtownie spada ciśnienie, nawet mimo wzrostu ciśnienia może dojść do omdlenia. I chociaż takie omdlenia nie są groźne, nie powinno się ich lekceważyć, zwłaszcza, jeżeli zdarzają się częściej lub gdy podczas omdlenia dojdzie do oddania moczu. Ten ostatni przypadek jest o tyle niebezpieczny, że może być tzw. maską, czyli mało charakterystycznym objawem epilepsji, ujawniającym się czasami w okresie dojrzewania. Poza tym skłonności do omdleń to jeden z sygnałów anemii, osłabienia, a nawet wycieńczenia, które bywają z kolei skutkiem drastycznych głodówek i diet oraz zaburzeń snu.
Jeżeli więc omdlenia zdarzają się wcześniej, należy wykonać podstawowe badania, takie jak morfologia, OB oraz badanie moczu. Jeżeli nękają nas jakieś dolegliwości, miewamy zaburzenia hormonalne, krwotoczne miesiączki czy kłopoty z niskim ciśnieniem, lekarz może zlecić dodatkowe badania, mające na celu dokładne zdiagnozowanie przyczyny naszych dolegliwości.
Jak pomóc osobie, która zemdlała?
Jeżeli czujesz, że robi Ci się słabo, kucnij lub usiądź i opuść nisko głowę – uszy powinny znaleźć się między kolanami – lub zrób kilka skłonów, które powinny przyspieszyć akcję serca, podnieść ciśnienie i poprawić krążenie.
Jeżeli powyższe działania nie przyniosą poprawy i nie uda się zapobiec omdleniu, osobę poszkodowaną należy wynieść z dusznego pomieszczenia na świeże powietrze i położyć w takiej pozycji, aby nogi były nieco wyżej niż głowa – ułatwi to krążenie krwi.
Reply