Dlaczego warto się całować?

pocałunki

Dlaczego warto się całować?

Nawet małe dzieci wiedzą, że wystarczy pocałować bolące miejsce, aby natychmiast przestało boleć. Gdyby mimo wszystko ból dokuczał dalej, to rada jest prosta: trzeba pocałować jeszcze raz i jeszcze raz…

Ta wiara w uzdrawiającą moc pocałunku nie wynika wcale z dziecięcej naiwności. Wiadomo, że nic tak skutecznie nie koi cierpienia, jak głęboka życzliwość okazana przez bliską osobę. A pocałunek jest przecież najlepszym wyrazem tej życzliwości.

W przeciwieństwie do osób dorosłych, dla których całowanie oznacza niejednokrotnie konwencjonalny zwyczaj, najmłodsi wiedzą doskonale, że prawdziwy pocałunek przekazuje więcej ciepłych uczuć niż słowa. Ale może też wywierać całkiem fizyczny wpływ na nasze samopoczucie.

Lecznicze właściwości pocałunków

Naprawdę łagodzą ból

Namiętny pocałunek przyczynia się do wydzielania w organizmie endorfiny – substancji podobnej do morfiny, lecz o znacznie silniejszym od niej działaniu przeciwbólowym. Jeżeli pocałunek nie jest w stanie zastąpić przeciwbólowego środka, to zapewne dlatego, że przy silnym cierpieniu trudno o wielką namiętność i endorfiny wydziela się za mało.

Endorfina poprawia również nastrój

pocałunek

Po zmysłowym pocałunku czujemy się odprężeni. Ustępuje uczucie zmęczenia i zniechęcenia, przybywa optymizmu.

Normalizują ciśnienie krwi

Wprawdzie podczas pocałunku może ono nieco wzrosnąć, ale później spada poniżej pierwotnej wartości.

Przyspieszają tętno, sprzyjają odpływowi krwi z serca do naczyń obwodowych. Dzięki temu poprawia się ukrwienie, a tym samym dotlenienie i odżywienie tkanek.

Są doskonałym lekiem przeciw stresom i bezsenności

Poranne pocałunki ukochanej osoby chronią przed przygnębieniem i niepokojem w ciągu dnia, wieczorne pomagają zapomnieć o przeżytych przykrościach, które mogłyby przeszkadzać w zaśnięciu.

Chronią przed próchnicą

Podczas niego wymienia się z partnerem od 25 do 300 tysięcy bakterii, a jednak rzadko kończy się to zakażeniem. Pocałunek wzmaga wydzielanie śliny mającej bakteriobójcze właściwości. Zmniejsza kwaśność jamy ustnej, czego nie znosi wiele drobnoustrojów, także tych, które powodują próchnicę. Mimo wszystko lepiej całować się z partnerem mającym zdrowe zęby… Należy też pamiętać o ich częstym myciu, nic tak nie odstręcza jak nieświeży zapach z ust.

Zapewniają młody wygląd twarzy i szyi

Nawet niezbyt gorący pocałunek zmusza do pracy 12 mięśni, przy żarliwym pracuje 30. Takie ćwiczenia powtarzane systematycznie pozwalają zachować jędrność policzkom, ustom i podbródkowi, a więc tym partiom twarzy, które najłatwiej ulegają niepożądanemu wpływowi czasu. Jeśli zatem ktoś wygląda na postarzałego przedwcześnie, to widać po prostu, że zbyt mało się całuje.

Reply