Królowa ogrodu – róża
Która z kobiet nie kocha róż? Chyba nie ma takiej – lubimy je za ich urodę i niesamowity zapach. Warto je mieć w ogrodzie, ponieważ są nie tylko piękne, ale i długowieczne.
Dzisiaj mamy dla was kilka wskazówek na temat pielęgnacji róży. Zapraszamy do lektury!
Miejsce dla róży
Do wyboru mamy wiele odmian, ale warto zdecydować się na takie, które będą również pasowały do naszego ogrodu.
Na działce sprawdzi się róża dekoracyjna, pnąca, bardzo efektowna, która może piąć się po altance lub ogrodzeniu. Ozdobimy nią również kratki w ogrodzi czy też pergole. Warto zaopatrzyć się w odmianę Kiftsgate, która jest bardzo żywotna i silnie rosnąca.
Do dużych ogrodów świetnie pasują róże parkowe, które mocno się rozkrzewiają i bardzo obficie kwitną – świetnie nadają się na naturalne żywopłoty. Są długowieczne i mało wymagające, a dodatkowo mają mnóstwo odmian i kolorów. Ciekawa jest odmiana Westerland o dużych pełnych, pomarańczowych kwiatach.
Na klombach idealnie sprawią się odmiany wielokwiatowe, o kwiatach niewielkich. Takie róże mogą zachwycić wielkością, cudownym zapachem, kolorem i kształtem.Zaczynają najczęściej kwitnąć w czerwcu i cieszą oko swoim pięknem do późnej jesieni. Bardzo dobrze sprawdzą się również na bukiety do domowych flakonów. Tu godną polecenia odmianą jest Stockholm o pastelowych i żółtych kwiatach.
Na kwiatowy dywan doskonale sprawdzą się róże okrywowe, o pędach płasko rozpostartych przy ziemi lub ścielących się. Mogą takie kwiaty pokrywać trawniki, nadają się również do sadzenia na skalniakach i rabatach wraz z innymi gatunkami roślin. Tu sprawdzi się odmiana Stadt Rom, która ma pojedyncze różowe kwiaty.
Rabaty i niskie żywopłoty świetnie ozdobią róże wielokwiatowe, które charakteryzują się tym, że na jednym pędzie tworzą się kępki kwiatów. Można je sadzić osobno lub w połączeniu z innymi roślinami. Odmiana Lilla Marleen jest idealna do rabat i żywopłotów.
Jak sadzić róże?
Krzewy róż najlepiej sadzić jesienią, od października do pierwszych mrozów, albo wiosną, od kwietnia. Jesienią będziemy mieli większy wybór w sklepach. Latem najlepiej wybierać takie sadzonki wraz z całą bryłą korzeniową, lepiej i szybciej się przyjmą.
By róże szybko rosły, trzeba im wybrać miejsce słoneczne lub półcieniste, osłonięte od silnych wiatrów i przeciągów.
Na balkon
Jeśli nie mamy własnego ogrodu, równie dobrze sprawdzi się tu balkon. Na większym sprawdzą się odmiany wielkokwiatowe oraz okrywowe, na mniejszym miniaturowe, dorastające do 20-30 cm. Róże drzewka to propozycja dla zapalonych ogrodników, ponieważ są bardziej delikatne i trudniejsze w uprawie. Ważne jest to, że przez lata mogą rosnąć w tej samej donicy, ponieważ ich korzenie nie rozrastają się zbyt mocno.
ABC pielęgnacji róż
1. Latem krzewy róż potrzebują sporej ilości wody. Należy je regularnie podlewać, i to taką ilością wody, by ziemia była mokra na głębokość 20-30 cm. Najlepsza pora na podlewanie to ranek lub wczesny wieczór, pamiętajmy też o tym, by nie podlewać liści.
2. Aby krzewy były dorodne, należy je systematycznie również zasilać nawozem wieloskładnikowym z azotem i potasem.
3. Odpowiednia ściółka jest również ważna. Podłoże pod krzewami warto wyłożyć torfem, skoszoną trawą lub korą sosnową. Taka warstwa użyźni glebę, zmniejszy parowanie wody i co ważne, nie dopuści do rozwoju chwastów.