Sokotra – wyspa smoczych drzew

Sokotra - wyspa smoczych drzew

Sokotra – wyspa smoczych drzew

Jak wynika z rankingów, Sokotra jest jednym z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić przed śmiercią.

Na wyspie ewolucja roślin zatrzymała się kilka tysięcy lat temu, a ludność zamieszkująca ten teren przejawia zwyczaje kultury arabskiej znane sprzed 800 lat. To naprawdę warto zobaczyć!

Trochę historii

Archipelag składa się z czterech wysp w bliskim sąsiedztwie – około 350 kilometrów ma południe od Półwyspu Arabskiego.

Sokotra jest największą z wysp i jako jedyna – zamieszkałą. Inne wyspy nie posiadają odpowiednich warunków umożliwiających ich zasiedlenie. Archipelag znajduje się na łączeniu Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego, w przeszłości stanowił łup dla wielu kolonistów. Jednak z uwagi na trudny klimat i osobowość mieszkańców, którzy nie mieli zamiaru komukolwiek się podporządkowywać, kolonizacja nie powiodła się. Najlepiej przekonali się o tym Portugalczycy, którzy mając kłopoty z podtrzymaniem bazy w Mombasie, wznieśli port dla swoich statków właśnie na Sokotrze. Jednak tamtejsza ludność wznieciła bunt i wszystko skończyło się śmiercią Portugalczyków.

Życie na Sokotrze

Nie jest łatwo żyć na wyspie. Tereny pustynne nie umożliwiają upraw. Tylko górskie doliny, gdzie panuje wysoka wilgotność, sprawiają, że mieszkańcy mogą paść kozy i owce, które dają im możliwość wyżywienia.  Na wyspie nie ma żadnego portu, ponieważ zewsząd zauważyć można kamieniste pustynie. Transport drogą morską jest zupełnie niemożliwy. Do niedawna na wyspie nie było także lotniska, dlatego samoloty musiały niebezpiecznie lądować na kamienistych plażach. Dopiero od kilku lat funkcjonuje lotnisko, które jest połączone ze stolicą Haidbu jedyną asfaltową drogą na wyspie!

Smoki

Wszyscy ci, którzy przybyli na wyspę, zgodnie twierdzą, że najbardziej urzekająca jest flora i kultura. Roślinność wyglądem przywodzi na myśl sceny z filmów fantastycznych. Większość roślin należy do endemitów. Cechą charakterystyczną Sokotry są smocze drzewa. Jak głosi legenda – wielki smok pokonał słonia i krew obydwu zwierząt wsiąkła w ziemię, z której wyrosły drzewa. Dlatego nazywa się je smokowcami. Osiągają kilka metrów wysokości i żyją nawet 400 lat. Ludność z kawałków drzewa robi leki wspomagające gojenie się ran.

Drzewo butelkowe także jest często spotykane na wyspie. Gromadzi wodę, która pozwala przetrwać mieszkańcom okres suszy. Wraz z nadejściem pory deszczowej na drzewie zakwitają tysiące kwiatów, które dają mu wygląd dzbana z kolorowym bukietem.

Język

Mieszkańcy porozumiewają się językiem, który przypomina arabski sprzed 800 lat. Sokotra jest zamieszkiwana przez kilka plemion, a ich wioski mogą być odwiedzane przez turystów.

Unikalność Sokotry została wpisana do Rezerwatu Biosfery oraz do Światowej Listy Dziedzictwa UNESCO. Mimo że dojazd na wyspę jest utrudniony, to jednak turystów wcale to nie zraża i z roku na rok przybywa ich tu coraz więcej.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=hlNQLkeAFUc[/tube]

Reply