Szlakiem bocianich lotów

Wędrówka bocianim szlakiem

Wędrówka bocianim szlakiem

Bociany od lat podróżują najbardziej malowniczymi szlakami w Polsce. Warto chwilę zatrzymać się i odbyć wycieczkę ich śladem, gdyż będzie to naprawdę fascynująca podróż.

Od niedawna możemy dostrzec przylatujące  do kraju bociany. To znak, że przyszła wiosna. Miejscem, w którym znajdziemy mnóstwo gniazd tych ptaków, jest Podlasie. Podmokłe łąki, wijące się jak wąż rzeki, jeziora, lasy to raj dla tych zwierząt. Co ciekawe, są tam wioski, w których jest więcej bocianów niż mieszkańców. To właśnie tamtędy wiedzie Bociani Szlak liczący ponad 412 kilometrów.

Początek w Białowieży

Bociani Szlak rozpoczyna się w Białowieskim Parku Narodowym. Miejscem szczególnie ważnym jest miasteczko w jej sercu – Białowieża. Miasteczko nie zmieniło się od dwóch stuleci. Centralnymi miejscami są cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy i kościół pod wezwaniem św. Teresy. Oba zabytki idealnie wpisują się w klimat miasta, który tworzą stuletnie chatki i stary dworzec carski. Za nimi rozpościera się łąka, która przyciąga liczne ptactwo, głównie bociany.

Amazonia w Polsce

Kolejnym etapem trasy jest Kraina Otwartych Okiennic. Miejsce to nazwano tak ze względu na drewniane zabudowania wsi, dachy pokryte strzechą z rzeźbionymi okiennicami otwartymi na oścież.

W połowie szlaku znajduje się miejscowość Doktorce, a w niej idealne miejsce na aktywne spędzenie czasu z rodziną – park linowy, który przyniesie dużo radości małym i dużym. Kilka kilometrów dalej mieści się prawdziwa bociania baza we wsi Zawyki. Na słupach, dachach i drzewach gniazduje tu ponad 40 ptasich rodzin.

Dolina Narwi przypomina dziką Amazonię. Wiosną woda wylewa, dziesiątki strumyków splata się w większe rzeki, które wpływają do głównego nurtu Narwi. Początkiem wiosny jest tam niezwykle malowniczo, bo błękit wody miesza się z zielenią łąk i żółcią kaczeńców. Dla turystów zostały specjalnie wybudowane drewniane szlaki, by można było zobaczyć naturę z bliska. Będąc tutaj, warto również odwiedzić Tykocin – małe, malownicze miasteczko. Zachwycają białe mury, kościół barokowy i pomnik hetmana Czarneckiego, a tutejsza synagoga z XVII wieku jest jedną z najstarszych w Polsce. Po drugiej stronie rzeki rozpościera się malowniczy zamek króla Zygmunta Augusta, a z baszty idealnie widać bocianie gniazdo na sąsiednim słupie. Z góry można obserwować życie w ptasim domu.

Las i bagna

Podążając dalej bocianim szlakiem, dotrzemy do Strękowej Góry, skąd w kierunku północnym znajdują się bagna Biebrzańskiego Parku Narodowego. To jedno z ulubionych miejsc wielbicieli ptaków. Skrzydlatych mieszkańców jest tam tysiące, a wśród nich bociany majestatycznie kroczące po błotnistej wodzie.

Dalej z doliny Biebrzy trasa prowadzi do Puszczy Augustowskiej i przecina kanał łączący Niemen i Wisłę. Ścieżki spacerowe można zamienić na kajak, aby Czarną Hańczą dopłynąć do Wigierskiego Parku Narodowego. Krajobraz  zmienia się na wysokie pagórki i szmaragdowe jeziora. Niezwykłe wrażenie robią również wysokie na kilkadziesiąt metrów wiadukty kolejowe, wyglądające jak rzymskie akwedukty. W ten niezwykły krajobraz wpisują się bociany i ich nadziemne domy.

Reply