Zbieranie antyków – sposób na biznes?

Zbieranie antyków

Zbieranie antyków – sposób na biznes?

Kolekcjonowanie antyków to z pewnością jedna z najbardziej kosztownych pasji, ale też i najbardziej opłacalna. Oczywiście przy założeniu, że kolekcjoner chciałby się pozbywać swoich zabytkowych dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych.

Co starego można kolekcjonować? W zasadzie wszystko, począwszy od zabytkowych mebli, które przetrwały do dzisiejszych czasów w niezmienionym stanie lub zostały zaledwie nadgryzione przez ząb czasu.

Dlaczego stare przedmioty są tak cenne?

Większość przedmiotów, którymi interesują się kolekcjonerzy, jest warta krocie, nie tylko ze względu na wysoką użyteczność czy wartość rynkową. Są to zabytki, jedne z niewielu przedmiotów, ocalałych z dawnych czasów. To między innymi dlatego kolekcjonerzy nie zbierają rupieci, a jedynie przedmioty, które wymagają odkurzenia, wyszorowania czy ewentualnie delikatnej konserwacji.

Kolekcjonowanie antyków to zajęcie pasjonatów, którzy z jakiegoś względu interesują się dziełami sztuki czy ogólnie historią. Wtedy mają możliwość jednym spojrzeniem ocenić wartość danego przedmiotu. Czasem potrzeba do tego więcej niż jednego rzutu oka, wertowania encyklopedii i starych źródeł, jednak zawsze jest to zajęcie pasjonujące.

Jak na tym zarobić?

Można założyć sklep z antykami, które się samodzielnie kolekcjonuje. Jednak zwykle w sklepach takich nie znajduje się ciekawych i wartych uwagi rzeczy, a już na pewno nie znajduje się tam przedmiotów naprawdę unikalnych. To proste – ich właściciele, którzy zdobyli je z trudem, trzymają je po to, by ich wartość jeszcze bardziej wzrosła. Póki są w ich posiadaniu, póty stanowią majątek, który z dnia na dzień pomnaża się.

W jaki sposób wynajduje się antyki warte uwagi? Można skupywać je od niczego nieświadomych ludzi, którzy są w ich posiadaniu i pozbywają się na przykład rodowej biżuterii, sprzedając ją za bezcen. Czasem na wysypiskach śmieci i w punktach skupu złomu można odnaleźć prawdziwe cuda. To jednak sport dla ludzi pragnących szukać perełek samodzielnie. Zaletą takiego szukania jest to, że bardzo cenne rzeczy można tam znaleźć za darmo lub w cenie złomu. Jednak zwykle nie idzie się na śmietnik, by znaleźć coś cennego, najciekawsze rzeczy przytrafiają się kolekcjonerom przypadkiem.

Znalezione lub odkupione za bezcen przedmioty zabytkowe można sprzedawać – na przykład na internetowych aukcjach, bądź samodzielnie wyszukiwać dla nich rynku zbytu. Osoby, które pasjonują się kolekcjonerstwem, mają szeroką sieć kontaktów branżowych, dzięki czemu doskonale wiedzą, gdzie można coś okazyjnie kupić, a gdzie drogo sprzedać. Jednak osoby, które nie mają zmysłu kolekcjonerskiego, nie znają się na historii i na sztuce, nie potrafią umiejętnie dokonać konserwacji zabytkowego mebla czy tkaniny ani nie wiedzą, gdzie można oddać taką rzecz do renowacji, nie powinny brać się za handel dziełami sztuki i antykami, gdyż zwyczajnie interes nie będzie im szedł, lub będą wyceniali przedmioty niewłaściwie, przez co albo stracą klientów, albo stracą pieniądze, jakie można było na tym zbić.

One Response

Reply