Konstrukcje zespolone – technologia, którą warto poznać

konstrukcje zespolone

Konstrukcje zespolone – technologia, którą warto poznać

Konstrukcje zespolone, które w krajach zachodniej Europy, a szczególnie w Wielkiej Brytanii są standardem w Polsce nie są popularne. Wynika to z pewnością z marginalnego potraktowania tematu w programie nauczania naszych konstruktorów. Rozwinięty w szerokim zakresie zostaje jedynie problem konstrukcji stalowych i betonowych dlatego na naszym rynku ciężko spotkać inne rozwiązania. Warto jednak poznać zalety i korzyści płynące z zastosowania omawianego typu konstrukcji.

Na początek – na czym polega idea tworzenia konstrukcji zespolonych? Jest to obudowywanie konstrukcji stalowych betonem wykorzystujące współpracę i wytrzymałość betonu na ściskanie i stali na rozciąganie.

Dlaczego warto poznać konstrukcje zespolone?

Tworzenie gotowych elementów stalowych w fabrykach i montowanie ich na budowie znacznie przyśpiesza proces budowlany i w momentach, gdy zależy nam na czasie jest to rozwiązanie idealne, mimo że wygórowane ceny nie są konkurencyjne to warto się na to zdecydować. Jest to racjonalna i ekonomiczna konstrukcja.

Rozróżniamy trzy typu konstrukcji zespolonych – płyty, belki i rygle oraz słupy.

Jeżeli chodzi o konstrukcje płytowe, to głównym ich elementem są blachy fałdowe gięte na zimno. Małe grubości materiału sprawiają, że jest on lekki, więc łatwy w montażu. Posiada on specjalne tłoczenia, które pozwalają na zespolenie z betonem. Beton jest wylewany bezpośrednio na blachę. Dzięki żłobieniom blachy nie ślizga się na niej, tylko zazębia, dzięki czemu uzyskujemy trwałe połączenie elementów.

Jest to technologia bardzo czysta. W Polsce płyty sprowadza się z Czech i Niemiec, stosujemy rozwiązania katalogowe. Zakupione elementy stalowe przywozi się na budowę i tam składa – można powiedzieć, że w białych rękawiczkach. Na powstałą powierzchnię wylewa się beton. Nie trzeba przy tym stosować żadnych rusztowań itp. Nie ma też ryzyka powstania zacieków, tak, że nieobudowana dolna część blachy może funkcjonować w przyszłości jako sufit. Decydują już wtedy tylko kwestie estetyki.

Kilka dni po wylaniu betonu buduje się już następne kondygnacje, w taki sposób, że stawiając wysoką budowlę, w momencie, gdy najwyższe pietra są dopiero składane, na dolnych wykańcza się wnętrza.

O nośności blachy decyduje wysokość jej profilu. Grubość waha się w granicach 0,8 – 0,15 mm. Jeżeli chodzi o ochronę przeciwpożarową, to bezpieczeństwo konstrukcji zapewnia stalowy pręt zatopiony w betonie, który zapewni jej nośność, gdy wystawiona na działanie ognia blacha straci swoje właściwości.

Innym typem konstrukcji zespolonej jest belka. Łączy się ją za pomocą specjalnych łączników (sworzni, kołków, drutu, łączników blokowych lub płaskowników) z monolityczną płytą betonową wylewaną na budowie.

Słupy zespolone mogą być prefabrykowane, częściowo betonowane, przeznaczone do montażu na budowie.

Ciekawym rozwiązaniem są rury stalowe wypełnione betonem. Fakt, że beton jest ograniczony przez rury, sprawia, że jego wytrzymałość wzrasta do 30%. Przy zmiennej temperaturze nie może rozszerzać się na boki, toteż przyrost objętości następuje wzdłuż osi. Na niższych kondygnacjach można dodatkowo umieścić w rurze dwuteownik, co zwiększy wytrzymałość słupa bez zmiany promienia jego przekroju.

Reply